Ars Cameralis Festiwal 2013

 

2013-11-14/20:00 Kinoteatr Rialto, Katowice

LECH JANERKA

 

 

Przed koncertem odbędzie się spotkanie z artystą promujące książkę wydaną przez Biuro Literackie "Śpij Aniele mój/Bez kolacji".

Lech Janerka, ur. 1953 r., legendarny muzyk rockowy, basista, autor tekstów. Od ponad trzech dekad jeden z najważniejszych twórców rodzimego rocka. Debiutował w 1979 z zespole Klaus Mittfoch, z którym nagrał jeden z najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki alternatywnej "Klaus Mitffoch".

Po odejściu z zespołu, Janerka wydał sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem – "Historię podwodną". Płyta ta, o znacznie spokojniejszym (muzycznie i lirycznie) charakterze, została oceniona zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. W następnych latach Janerka wydał kolejne albumy, które ugruntowały jego pozycję na polskim rynku muzycznym. Uchodzi za twórcę niezależnego, oryginalnego, pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej.

W 2005 muzyk wydał płytę "Plagiaty", zdominowaną przez gitarę akustyczną. Krążek spotkał się z uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków.

Zawsze byłem w niszy, to moja specyfika. Nie sądzę, by masy były wstanie wspierać twórczość wymagającą skupienia, wczytywania się w trudniejsze frazy. Ludzie nie lubią zadawać sobie trudu. Chcą zabawy i wytchnienia. Rozumiem to, ale nie szanuję. To marnowanie czasu na pierdoły. A zegar cyka. Lech Janerka

Podczas katowickiego spotkania, towarzyszącego koncertowi, zostanie zaprezentowana, wydana w tym roku przez Biuro Literackie, książka Lecha Janerki "Śpij Aniele mój / Bez kolacji". Wyboru poszczególnych tekstów muzyka dokonał Filip Zawada. W 33 utworach dobrze widać liryczną głębię przemyśleń muzyka Janerki, który nie boi się rozprawiać o samotności i poszukiwaniu siebie.

Antropologia poetycka zawarta w piosenkach wykonywanych przez Lecha Janerkę jest wyrazem troski o ludzki rozum, rockowa energia pozwala wspaniale wyrazić emocje i myśli wrocławskiego artysty, który z całych sił próbuje uratować człowieka od głupoty i niewoli. Filip Zawada

 

Bilety: 25/35 PLN - bilet upoważnia również do wstępu na ZDERZENIA LITERACKIE: ROZMÓWKI POLSKO - SŁOWEŃSKIE dnia 14 listopada
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl


ticket pro ticket portal

a także w Kinoteatrze Rialto.


Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
-
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: 032 257 06 01, fax: 032 251 86 48
info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl