Ars Cameralis Festiwal 2013

 

2013-11-15/22:00 Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Scena w Malarni, Katowice

POCHWALONE

 

 

Pochwalone to projekt kobiecy. Ludowy a współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Nowe sensy na przecięciach. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem! Niech będą pochwalone! Gramy lirycznie i romantycznie. Czasami czadowo i transowo. Jest róznorodnie. Nasz kolektyw to koleżanki i weteranki scen, nowicjuszki, prowincjuszki, jeden przyjaciel i twoja matka też. Płyta „Czarny war” to odpowiedź na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Sięgamy po wiersze współczesnych poetek, zestawiamy je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowujemy funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia. Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzemienia sekcji basowo-perkusyjnej i niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska i turecki saz.

Czarny war" to coś więcej niż płyta z dobrą muzyką. To spotkanie z wielopokoleniową wspólnotą, a zarazem kronika setek lat walki o swobody kobiet. (Dominika Węcławek, -mobile-music.pl)

To znakomite rozszerzenie horyzontów folku, śmiałe przedstawienie kobiecej tematyki i niezwykle udany koncept muzyczno-literacki. (tegoslucham.pl)

Dekoracje historyczne się zmieniają, lecz walka o tożsamość – szczególnie w zacofanej wciąż obyczajowo Polsce – jest zawsze podobna. W budowaniu tego przesłania Pochwalonesą konsekwentne i zdeterminowane. (Adam Przegaliński,wp.pl)

 

Bilety: 25/35 PLN - bilet upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia w Malarni dnia 15 listopada
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl


ticket pro ticket portal

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
-
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: 032 257 06 01, fax: 032 251 86 48
info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl