Ars Cameralis Festiwal 2013

 

2013-11-16/19:00 Jazz Club Hipnoza, Katowice

ZBIEG POETYCKI NADZIKO

 

 

GOŚCIE: PETER GIZZI (USA), ROD MENGHAM (UK), SZYMON KOPYT (PL), KRYSTIAN EMANUEL BACZEWSKI (PL), Trupa NaDziko (Brzoska, Kobierski, Majzel, Melecki, Siwczyk)

 


 

Peter Gizzi urodził się w 1959 roku w Pittsfield, w stanie Massachusetts. W tym przemysłowym mieście zanim poszedł na studia pracował jako robotnik w fabryce tworzyw sztucznych. Wówczas zetknął się też z poezją lewicującego Georga Oppena. Lektury okazały się wprowadzeniem do poezji Williama Carlosa Williamsa oraz innych modernistów. Rosnącemu zainteresowaniu poetycką rewolucją towarzyszyła u Gizziego fascynacja muzyką punkową. W latach 80. Gizzi redagował pismo poświęcone poezji awangardowej, które nosiło tytuł „o•blék: a journal of language arts". „o•blék" należy czytać tak, jak angielskie słowo oblique, czyli „padający z ukosa”, „pod kątem”, z więc także „zawoalowany”. Tytuł ten wskazuje na zbliżenie Gizziego do estetyki poetów z ruchu Language, którą wyróżnia koncentracja na języku, stającym się narzędziem zatrzymującym uwagę czytelnika, nieprzenikliwym, w pewnym sensie „szczelnym”. Gizzi był zafascynowany jednym z poetów renesansu San Fanscisco, Jackiem Spicerem, którego tom „wykładów”, a właściwie mówionych esejów, zredagował i wydał w roku 1998. Jednak poza Spicerem, dużą rolę odgrywa u Gizziego złożona tradycja romantyczna. Choć jest Gizzi poetą zlewania się języka z materią świata, jest on też poetą „śpiewu”. Pobudzona poetycko materia wraca do obszarów żywych, wręcz ludzkich, i wydobywa stany ciała i psychiki – od uniesienia i transcendencji, po ból i depresję – które opisywali wcześniej Emily Dickinson i Walt Whitman. Formalizm i lingwizm Gizziego przeradzają się w poezję nasłuchu, w której wydaje się, że mówi sama materia świata, jej świetliste promieniowanie. Tekst: Kacper Bartczak

Rod Mengham Angielski poeta i krytyk, docent w Katedrze Współczesnej Literatury Angielskiej na Uniwersytecie Cambridge, gdzie pełni również funkcję Kustosza Dzieł Sztuki Kolegium Jezusowego. Jest autorem szeregu książek o Karolu Dickensie, Emily Bronte i Henrym Greenie, a z także pozycji "The Descent of Language" (1993). Był redaktorem zbiorów esejów na temat współczesnej beletrystyki, przemocy I sztuki awangardowej oraz powieściopisarstwa lat czterdziestych dwudziestego wieku. Rod Mengham publikuje artykuły na temat sztuki w różnych czasopismach oraz redaguje katalogi biennale rzeźby  "Sculpture in the Close" organizowanego w Kolegium Jezusowym Uniwersytetu Cambridge. Jest również redaktorem serii felietonów poetyckich pod tytułem „Equipage" oraz współredaktorem i współtłumaczem zbioru „Altered State: the New Polish Poetry" (Arc Publications, 2003). Jego własne wiersze zostały wydane w tomiku zatytułowanym „Unsung: New and Selected Poems" (Folio/Salt, 1996; Wydanie drugie, 2001).

Szczepan Kopyt - Ur. 1983, poeta i muzyk yassowy. Laureat X edycji (2004) Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał książki poetyckie: "[yass]" (2005), "[yass] / możesz czuć się bezpiecznie" (2006), "sale sale sale" (2009), „Buch"(2011), „Kir" (2013). Współautor biuletynu poetyckiego "Kryzys". Mieszka w Poznaniu.

Krystian Emanuel Baczewski - poeta, prozaik, krytyk literacki. Różne źródła podają różne daty jego urodzenia (od 1963 do 1967). Jego prawdziwe nazwisko to Marek Kowalik. Laureat nagrody poetyckiej w pierwszej edycji konkursu im. R.M. Rilkego, organizowanego przez sopockie czasopismo "Topos" (1997). Laureat konkursu "Tyska Zima Poetycka" w 2003, w wyniku którego opublikowany został tomik "Antologia wierszy nieśmiałych". W maju 2007 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za książkę "Morze i inne morza".

 

Bilety: 15 / 20 PLN - bilet upoważnia również do wstępu na koncert TRUPA TRUPA dnia 16 listopada
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl


ticket pro ticket portal

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
-
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: 032 257 06 01, fax: 032 251 86 48
info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl