Ars Cameralis Festiwal 2013

 

2013-11-16/20:00 Jazz Club Hipnoza, Katowice

TRUPA TRUPA

 

 

Zespół Trupa Trupa, tworzony przez Grzegorza Kwiatkowskiego, Wojtka Juchniewicza, Tomka Pawluczuka i Rafała Wojczaka to trójmiejska rewelacja, której terenem domowym mogły by być ogrody i cmentarze. Źródło muzyki Trupy Trupa bije w latach 60. wypełnionych gitarowymi sprzężeniami, pogłosami, zajmującymi riffami i na wskroś przenikającą psychodelią. Nie bez powodu recenzenci doszukują się w ich muzyce inspiracji 13th Floor Elevators, The Doors czy The Velvet Underground, niektórzy twierdzą nawet że właśnie tak mogliby dziś grać królowie gitarowej awangardy czyli Sonic Youth. Prezentują rzadko spotykane połączenia: ponure, pesymistyczne treści perwersyjnie zestawione są z urokliwymi, przyjemnymi dla ucha melodiami. Z jednej strony muzyka Trupy Trupa to ciężkie, mroczne pieśni przekształcające się momentami w ambientowe miniatury, z drugiej to po prostu brudne, ostre gitarowe granie, pozostawiające słuchacza w stanie emocjonalnego rozdwojenia. Grupa zadebiutowała obiecującą EP-ką w 2010 roku, rok później wydała swój pierwszy album studyjny „LP”, w tym roku natomiast obdarowała nas rewelacyjnym wydawnictwem „++” pokazującym jeszcze dojrzalsze oblicze. Znaczną część nagrań zarejestrowano w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, co przełożyło się na wyjątkowe brzmienie, zaś gościnnie na płycie pojawili się uznani Mikołaj Trzaska i Tomasz Ziętek. W roku 2012 zespół gościł m.in. na Heineken Open’er Festiwal, w tym roku natomiast na katowickim Off Festiwalu. Trupa Trupa jest także laureatem nagrody Gazety Wyborczej „Sztorm Roku” w dziedzinie kultury. Utwór „Take my hand” z płyty „LP” trafił na wydawnictwo Trzeciego Programu Polskiego Radia „Offensywa 4”. Recenzenci zgodnie twierdzą: to jedna z najbardziej oryginalnych grup na rodzimej scenie.

Krążek, choć bez tytułu, to wyrazisty jest jak diabli i bardzo ładnie wyróżnia się pośród miałkiego gitarowego grania polskiej alternatywy. Jest surowo, garażowo, trzeszcząco, rzężąco i brudno, i przede wszystkim tych surowizn użyto ze smakiem i pomysłem (Radek Soćko, tegoslucham.pl)

Subtelnie i świetnie napisane piosenki czerpiące garściami z folku i psychodelik to jedno, ale na tej płycie równie dużą rolę odgrywa organiczne, ciepłe brzmienie. Można grać w Polsce muzykę gitarową bez cienia żenady? Można. (Krzysztof Kowalczyk, Aktivist)

Miłośnicy tzw. klasycznego rocka poczują się zaspokojeni (…), a poszukiwacze garażowych nowinek mogą być spokojni, nie idzie to w konfekcję, raczej już poszerza horyzont (…) Zamiast się rozkładać, Trupa Trupa coraz śmielej i precyzyjniej układa w całość swój muzyczny świat. (Bartek Chaciński, Polityka)

 

Bilety: 15 / 20 PLN - bilet upoważnia również do wstępu na wydarzenie ZBIEG POETYCKI NADZIKO dnia 16 listopada
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl


ticket pro ticket portal

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
-
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: 032 257 06 01, fax: 032 251 86 48
info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl