Ars Cameralis Festiwal 2013

 

2013-11-22/18:00 Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI

SŁAWOMIR ELSNER: PANO-RAMA 2013

 

 

PANO-RAMA 2013 będzie pierwszą monograficzną wystawą artysty na Śląsku. Sławomir Elsner urodził się w Wodzisławiu Śląskim, jednak od połowy lat 80. mieszka i pracuje w Niemczech. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.

To, co niezmiennie zastanawia Elsnera to szara rzeczywistość, inspirująca i pobudzająca do przeobrażania i przekształcania jej w nowe formy, mające na celu podkreślenie ukrytej tożsamości. W rysunkowych pejzażach eksponuje ludzką skłonność do estetyzacji rzeczywistości (poprzez media i sztukę) i reinterpretuje prozaiczne sytuacje z codziennego życia.

Na wystawie w katowickiej galerii Rondo Sztuki będziemy mogli zobaczyć znaczny wycinek jego twórczości, w tym tytułową „panoramę”, którą należy potraktować jako bezpośrednią kontynuację i nawiązanie do prac stworzonych przez artystę w 2006 roku. Sławomir Elsner na strychu u wujka znalazł kiedyś stos pochodzących głównie z 76/77 roku egzemplarzy śląskiego tygodnika ilustrowanego PANORAMA. Kolekcja należała do ojca artysty, który czytał periodyk, do końca lat 90. Odkrycie to wzbudziło wiele emocji i wspomnień, stając się punktem wyjścia dla powstania szeregu prac przetwarzających, ale i zarazem naśladujących motywy oraz zdjęcia z epoki gierkowskiej pojawiające się na kartach periodyku, przy zachowaniu ich charakterystycznej kolorystyki, odcienia papieru a nawet śladów błędów drukarskich.

Niedoskonałości i niedociągnięcia to zresztą często pojawiający się w jego twórczości motyw. Świadczą o tym między innymi prace z cyklu „Populaires”, biorące na warsztat nostalgiczną estetykę pornografii lat 70., których całościowy charakter zakłóca celowo performatywny gest artysty. Formuła „wydarcia” fragmentów z kompozycji, budząca niepokój i frustrację, ale równocześnie budująca atmosferę tajemniczości to również charakterystyczna cecha wykonywanych przez niego instalacji przypominających stylem dziecięce „wydzieranki” i zabawy z papierem. W  tym wypadku jednak tworzonych/obdzieranych/zrywanych na ogromnych przestrzeniach ekspozycyjnych.

Specjalnie z okazji wystawy, odbywającej się w ramach Festiwalu Ars Cameralis, Sławomir Elsner stworzy podobne instalacje na kilku ścianach galerii Rondo Sztuki.

Organizatorzy:

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

fundacja

 

Bilety: wstęp wolny

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
-
ul. Ligonia 7, 40-036 Katowice
tel.: 032 257 06 01, fax: 032 251 86 48
info@cameralis.art.pl
www.cameralis.art.pl